Využitie talentov

Autor: Mária Štefaňáková | 16.9.2011 o 14:49 | (upravené 16.9.2011 o 14:59) Karma článku: 2,70 | Prečítané:  518x

V biblii sa píše o hospodárovi, ktorý si pred odchodom svolal svojich sluhov:  "Jednému dal päť talentov, inému dva a inému jeden; každému podľa jeho schopností. A odcestoval“ (Matúš, 25. kapitola)

 

Zhora sme dostali množstvo darov a talentov. Mnohí si myslia, alebo sú dokonca presvedčení, že neboli spravodlivo rozdelené. Zamýšľajú sa totiž nad tým, prečo je jeden krajší a druhý menej, prečo sa jednému darí vo všetkom, čoho sa len dotkne a druhý si nevie rady ani s vystrihnutím rovného štvorčeka? Ďalších zas trápi, prečo sú niektorí viac úspešní ako tí druhí?

Prečo sa radšej každý nezamyslí nad tým, čo asi dostal on, aby zveľadil svoj vlastný život okolo a aby si aj o ňom mysleli, že dostal viac ako niektorí v jeho blízkosti?

Pár ľudí má problém zistiť, akým talentom vynikajú oni. Zistiť, čo dokážu len oni a niečo, čo nevie nikto druhý, kto by ich tromfol. Ale aj na to, sme tu na zemi. Na tomto svete plnom radostí i bolestí, šťastia, smútku i sĺz. Sme tu aj na to, aby sme zistili, v čom sme dobrí. V čom vynikáme len my, aby sme našli v sebe to, čo nám pomôže prekonať tie ťažšie a smutnejšie dni, kedy je už na nás všetkého akosi veľa, vtedy, keď sa nám nie veľmi darí. Práve preto sa zahĺbime do svojho objaveného talentu a využijeme ho v tej danej chvíli. Ani si neuvedomíme, že nám na tvári zaihral veselý úsmev šťastia z toho vytvoreného diela pred nami.

A teraz nastáva otázka, čo nám ten úsmev spôsobilo???

Jedných rozžiari kresba perom na malom kúsku papiera alebo napísaná báseň. Iných poteší vymaľovaná izba na obľúbenú farbu alebo dosiahnutý vrchol tej najvyššej hory, či postavené dielo na veľký projekt, ktorý predvedú šéfovi hneď ráno, aby získali pochvalu alebo povýšenie. Ďalších do stavu šťastia privedie konečný výsledok matematickej rovnice po pol hodine riešenia, či úspešný experiment, ktorý pomôže ľudstvu v budúcnosti alebo malé šteniatko, ktoré sa po zápale chodidla po mesiacoch ošetrovania konečne postavilo na vlastné labky. Iní sa tešia z prebehnutého kilometra, z piesne, ktorej melódiu teraz zložili, z rany, ktorú ošetrili dcérke, ktorá spadla z bicykla alebo z dokonale usporiadaného nábytku v byte.

Tu zistíme, že aj my sme tí, ktorí niečo dokázali. Či už len pre seba alebo pre iných. Tí, ktorí môžu pomôcť druhým zlepšovať sa a že aj my sme tí šťastlivci, ktorí sme do vienka pri narodení okrem zdravia dostali čo i len malý talent, ktorý budeme využívať pre seba alebo potrebu blízkych, aby sme im vyčarovali úsmev na perách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Everest bude ešte ťažší. Čakanie v zápche môže horolezcov stáť život

Hillaryho výšvih – poslednú veľkú prekážku pri výstupe zničilo zemetrasenie.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?